Pragnienie szczęścia

Niedawno na moim Instagramie pojawił się post dotyczący szczęścia (IG @makethingshappentoday).

„o tobie” Dziękuję Bajm za ten piękny inspirujący utwór

Poruszyłam ten temat, gdyż często pojawia się on w moich rozmowach z klientami, pacjentami czy znajomymi. Najczęściej ukryty on jest pod takimi słowami jak: miłość, związek, praca, rodzicielstwo, spełnienie, choroba, sens życia, pieniądze i tym podobne. Mogłabym w sumie wymieniać tak przez wiele dni i nocy. Słuchając tak tych wypowiadanych słów przez moich rozmówców odkryłam, iż wypływa z nich zazwyczaj jedno uczucie. Czy domyślasz się jakie? Zanim zaczniesz czytać dalej pomyśl proszę przez chwilę co to mogłoby być? Nie śpiesz się. Daj sobie czas aby zastanowić się czym jest dla Ciebie szczęście oraz jakie uczucie w nim skrywasz.

*** Czas dla Ciebie ***

Uczucie, które ja odkryłam w słowach, w których ukryte jest ludzkie szczęście to smutek. A jaka była Twoja odpowiedź? Trafiłeś? 😊

Nie wiem czy wiedziałeś, ale smutek niegdyś zaliczany był do jednych z grzechów głównych w kościele rzymsko-katolickim. I nie chodzi tu oczywiście o chwilę zasmucenia, a o uczucie w którym zatopiłeś się w pełni, które prowadzi Cię do apatii, kuszących działań wywołujących jeszcze większe cierpienie. Dam Ci przykład. Wyobraź sobie, że Twoje szczęście ukryte jest w słowach szczęśliwe małżeństwo. Wasza relacja nie jest jednak taka jaka sobie wymarzyłeś, no ale cóż… jest jak jest, akceptujesz tą relację, w końcu żadne małżeństwo nie jest idealne, prawda? Ziarenko smutku zostaje w Tobie zasiane, a Ty od czasu do czasu je podlewasz. Pytasz czym? Na przykład nierozwiązanym problemem toksycznej zazdrości, który od czasu do czasu wypływa u was na powierzchnię czy też niezrozumieniem wzajemnych potrzeb. Im częściej będziesz podlewał ziarenko smutku tym szybciej będą rosły mu korzenie i gałęzie, tak że w końcu wypełnią całe Twoje serce. W konsekwencji staniesz się obojętny lub bardziej agresywny i zaczniesz się wycofywać z tej relacji, co sprawi, że jeszcze bardziej będziesz cierpiał, choć wydawać się być mogło, że ta obojętność czy twarde postawienie się jest czymś co Cię ochroni przed większym cierpieniem, coś na zasadzie peleryny wielkiego magika. To jednak tak nie działa. W rzeczywistości porzucisz swoje małżeństwo wdając się w romans, odchodząc całkowicie lub po prostu zostaniesz i tak będziesz dalej wegetował zamiast żyć pełnią życia.

Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego dopuszczamy by ten smutek toczył się jak kula śnieżna? To już nie można w ogóle się smucić i tego smutku doświadczać? Czy smutek jest taki zły? I co ze smutkiem kiedy umrze nam osoba bliska naszemu sercu? Gdzie to szczęście w ogóle? Pewnie wiele podobnych pytań rodzi się teraz Tobie w głowie. Mózg przeciętnego człowieka doświadcza około 6 tyś. chwil skupienia na konkretnej myśli w ciągu doby. Reszta myśli płynąca przez głowę pozostaje nam nieświadoma i tych nieświadomych myśli może być nawet ponad 60 tyś. jak nie więcej na dobę. Chcę zatem abyś teraz się skupił, bo inaczej to co teraz przeczytasz popłynie dalej i nie zostawi w Tobie żadnego śladu 😉

Smutek jest normalnym podstawowym uczuciem i sam w sobie nie jest zły. To, że czujemy smutek po stracie ukochanej osoby jest czymś zupełnie normalnym i masz pełne prawo aby tego uczucia doświadczać. Kiedy jednak zatapiasz się w nim cały na długi okres czasu, tak że Twoje poczucie szczęścia jest nieustannie bliskie lub równe zeru, to powinien być dla Ciebie znak, że czas w końcu zająć się swoim szczęściem, prawdziwym szczęściem, szczęściem bez powodu. Czyli takim, które nie zależy od drugiego człowieka ani od żadnej rzeczy tego świata , tak że nawet będąc w chorobie możesz czuć się szczęśliwym i spełnionym człowiekiem. Nie czekaj zatem na tą osobę, która Cię w końcu pokocha, nie czekaj aż choroba minie, nie pokładaj nadziei w tym, że Twój szef się nagle zmieni, nie szukaj wymówek jak: to przez niego, to jej wina, to przez moich rodziców, to przez to, że mnie tak skrzywdzono, to przez to jak wyglądam, to przez to co mnie spotkało… nie szukaj wymówek by wciąż pozostawać w cierpieniu, bo przegapisz swoje życie, przegapisz swoje prawdziwe szczęście.

Jeżeli czujesz, że smutek przysłonił Ci prawdziwe ja, przysłonił Ci szczęście, to wiedz, że w każdej chwili możesz to zmienić i proszę nie chłostaj się czy też nie karm kłamliwymi myślami o sobie samym. Jesteś niesamowitą ludzką istotą, która została wyposażona we wszystko czego tylko potrzebuje by toczyć wspaniałe i szczęśliwe życie każdego dnia, bez wyjątku. Twój mózg to niezwykle potężne narzędzie, więc naucz się z niego korzystać, twórz nowe pozytywne ścieżki myślowe, poszerzaj objętość swojego serca i raduj się swoim szczęściem.

R. 🙌🏻❤️

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s