Aktywne ćwiczenia w formie zabawy dla dzieci z psem pod tytułem „Pies to mój przyjaciel”

W sumie jest to jedno z moich ćwiczeń na zaliczenie z psychologii rozwojowej, ale stwierdziłam, że podzielę się nim z wami. Zabawy te polecam dla wszystkich właścicieli psów, których rodzina powiększyła się o szczęście na dwóch nogach, czyli o dziecko 🙂 oraz dla tych, którzy już to szczęście posiadają i zastanawiają się nad zakupem, czy też adopcją psa. Jeśli nie masz jeszcze czworonoga w rodzinie, zawsze możesz go na chwilę, czy też na parę godzin pożyczyć od swojego sąsiada, znajomego albo od kogoś z rodziny. Pamiętać przy tym jednak należy, że jeżeli piesek nie chce z nami iść lub nie ma ochoty na zabawę, to nie należy go zmuszać do wykonywania jakiś czynności czy też karać za brak ich wykonywania. Być może nabierze on ochotę na ćwiczenia z nami trochę później. Do zabawy możesz nawet śmiało zaprosić właściciela psa. Wspólnie spędzony czas daje nam zawsze możliwość pogłębienia relacji.

pies zabawa

Dobry kontakt dziecka z psem wspiera jego rozwój społeczny, ruchowy i emocjonalny. Przeprowadzona przez amerykańskich naukowców analiza 1105 rodzinnych fotografii ze zwierzętami (psy i koty) pokazała, że 97% z nich przedstawiało ludzi i zwierzęta w bliskim kontakcie (Katcher i Beck, 1985). To właśnie dotyk będący jednym z najważniejszych kanałów komunikacji emocjonalnej jest źródłem pozytywnych doznań płynących z różnych zabaw i interakcji ludzi ze zwierzętami. Dzieci wychowujące się z psami dużo się uczą i to nie tylko odpowiedzialności i opieki nad zwierzęciem, ale i otwartości na otoczenie, wrażliwości, szacunku, cierpliwości i spokoju. Zabawa z psiakiem jest więc nie tylko przyjemnością, ale i nauką.

Interakcje z psami, które proponuję nie wymagają użycia żadnego skomplikowanego sprzętu czy zabawek. Wszytko zależy od dziecka i psa oraz twojej kreatywności. Ćwiczenia nadają się do wykonywania w domu jak i na świeżym powietrzu, co szczególnie polecam ze względu na większe pole manewru oraz możliwość dotlenienia mózgu, a przede wszystkim będzie to rewelacyjny trening dla systemu immunologicznego.

1. Poranna gimnastyka

Każdy po przebudzeniu lubi się trochę poprzeciągać, zarówno człowiek jak i pies. Zwróć na to uwagę twojego dziecka i zachęć je do przeciągania się na sposób pieska. Bądź pomysłowy i pokaż przy tym dziecku parę innych prostych ćwiczeń na rozciąganie swojego ciała, najlepiej te które możecie wykonać wspólnie. Piesek na pewno będzie wam przy tym z chęcią towarzyszył. Rozciąganie rozpocznijcie od powiedzenia sobie nawzajem dzień dobry oraz przytulenia, pogłaskania pieska, a po skończeniu zabawy gimnastycznej podziękujcie sobie za wspólne ćwiczenia, przebijcie piątkę i przytulcie, czy też pogłaszczcie znowu psiaka. 5-10 minut wspólnej gimnastyki porannej to darmowy zastrzyk energii na cały dzień.

2. Poszukiwanie smakołyków

W tej zabawie przydadzą się ulubione smakołyki pieska. Pochowaj je ze swoim dzieckiem w różnych miejscach w domu lub też na zewnątrz, tak żeby było łatwo je pieskowi znaleźć np. pod dywan, zabawkę dziecka czy za jakimś kwiatem. W trakcie ukrywania smakołyków nie musisz zwierzęcia trzymać w innym pomieszczeniu, jak będzie blisko ciebie staraj się go przytrzymać na chwilę, tak by nie zjadł od razu smakołyka lub poproś drugą osobę o chwilowe przypilnowanie psiaka. Jak wszystkie smakołyki zostaną przez was ukryte pozwólcie pieskowi na komendę szukaj je wszystkie znaleźć i zjeść, a jak będzie miał trudności w ich odnajdywaniu wskazujcie pieskowi miejsca ukrycia smakołyków palcem. Po takiej zabawie piesek na pewno będzie spragniony, zatem jak bawicie się na świeżym powietrzu, warto wziąć dla swojego czworonożnego przyjaciela wodę do picia. Dzięki temu będziesz miał wspaniałą okazję pokazaniu oraz wyjaśnieniu dziecku jak ważne jest nawadnianie organizmu.

Na koniec pragnę podkreślić, iż przy każdej zabawie dziecka z psem obecność dorosłego jest bardzo ważna. To dorosły jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo dziecka i psa.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s