Czym nie jest coaching?

jjo2-coaching

W mojej pracy często zdarza się, iż ludzie przychodzą do mnie oczekując od coacha konkretnych rozwiązań, porad, wskazówek na ich własne życie i są lekko zaskoczeni na początku, kiedy im mówię, że coaching w cale na tym nie polega.

Coaching nie jest żadnym doradztwem ani konsultingiem. Coach nie daje rad i nie musi być specjalistą w profesji klienta. Jeśli zatem poszukujesz  kogoś kto Ci zdiagnozuje dany problem, zaleci jakieś rozwiązania i wprowadzi je razem z Tobą zainwestuj  w konsultanta.

Coaching to również nie terapia. Coaching skupia się na tym co jest teraz i na przyszłości, nie babrze się w przeszłości i nie zajmuje się leczeniem bólu jaki nosi klient. Jak mawia Maciej Bennewicz (socjolog, kognitywista, trener i coach) na swoim blogu:

W przypadku problemów psychicznych, emocjonalnych, osobowościowych, wahań nastoju – to właśnie profesjonalny psycholog, lekarz psychiatra ma za zadanie pomóc pacjentowi w podjęciu właściwych decyzji, a przede wszystkim w ocenie sytuacji. Ma roztoczyć nad pacjentem opiekę, a czasem również parasol ochronny.

Kiedy natomiast klient przejdzie z poziomu dysfunkcji życiowej do normy dopiero wówczas może zadziałać  coaching, który skupia się na potencjale i efektywności w codziennym życiu, stając się uzupełnieniem terapii.

Coaching to nie rzaden trening, podczas którego klient realizuje z góry ustalony program szkolenia. Coach nie przedstawia klientowi gotowego scenariusza działania, lecz podąża za klientem podczas sesji i wspiera go w tworzeniu planu. Tu nie ma schematów, jakie się powtarza. Podczas sesji coachingowej schematy się łamie.

Coaching to także nie mentoring, nie jest relacją mistrza z uczniem, gdzie przekazywana jest wiedza jak i umiejętności np. rozwiązywania konfliktów. Coach nie staje się nauczycielem jak mentor dla swojego klienta, ale jest jak profesjonalny przyjaciel, który bez podpowiadania pomaga spełniać plany i marzenia.

Pytacie, jak on to zatem robi? Coach zadaje wiele pytań, w tym tzw. pytań granicznych, które skłaniają do refleksji i sprawiają, że klient zaczyna całkiem inaczej postrzegać swoją rzeczywistość. Coach prowadząc rozmowę z klientem poszerza jego perspektywę widzenia, pobudzając w nim kreatywne myślenie prowadzące do odkrywania nowych, zaskakujących rozwiązań w osiągnięciu jego celu.

nie-coach

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s